4 teendő, amit most kell végeznünk
Sulyok Józsefné, 2015. okt. 06.
A kulcsszavak a következőkben a lóhere, enyvgyűrő, bab és gomba. De mi az ami összeköti és számunkra olyan fontossá teszi őket?

Helyezzük ki az enyvgyűrűket
A téli araszoló hernyói komoly rágási károkat okozhatnak a gyümölcsfákon bokrokon. Ha most hernyóenyves gyűrűket helyezünk ki a kertbe, megakadályozhatjuk a kártevők szaporodását.
Az enyvgyűrű megfogja a repülni nem tudó nőstényeket, melyek a talajban nyugvó bábból kibújva, felmászik a fák törzsére, és a repedésekben megkapaszkodva várják, hogy a hímek megtámadják őket, majd a megtermékenyítést követően az ágakra, a rügyek mellé rakják le a tojásukat.
Az enyvgyűrű időjárásálló papírból készül, amire olyan enyvet kennek, ami nem szárad meg, és az eső sem mossa le.
Az enyvgyűrűt vágjuk a kívánt hosszúságúra, óvatosan húzzuk szét, és a ragacsos oldalával kifelé helyezzük a fatörzsre, majd zsinórral rögzítsük. Ha van olyan fa, amelyik mellé támaszkarót raktunk, arra is ragasszunk enyvgyűrűt.
Az enyvgyűrű helyettesítésére ecsettel speciális hernyóenyvet is kenhetünk a törzsre. Ez is olyan zöld színű, mint az enyvgyűrű.
Nem kívánt lóhere a kertben
A szürke madársóska agresszív gyomként gyakran megjelenik a kőburkolatok réseiben vagy a virágcserepekben a teraszon. Gyökérnyúlványai hosszúak, ezáltal a magvait hosszan elszórja. A növényt még a magok kialakulása előtt távolítsuk el. Gyephez léteznek öntözővízzel vagy permetezéssel kijuttatható irtó szerek.
A bab jellegzetes betegsége
Az antraknózist vagy fenésedést egy gomba okozza, mely főként a bokorbabnál okozhat nagyobb károkat. Barna, gyakran kerek foltok, fekete, részben vörös udvarral látható a termésen.
A talajban lévő beteg növénymaradványokon vagy a fertőzött vetőmagban jelenlévő gomba már a palántát megtámadja. Később a leveleken és a hüvelyen is megjelenik. A hüvelyen át behatol a magba, ahol hosszú évekig életképes marad. Használjunk egészséges vetőmagot, ne vessünk sűrűn és kerüljük a túlzott nedvességet, a beteg példányokat dobjuk a szemétbe.
Kártevő gomba a csemegeszőlőn
A szürkepenész kórokozója majdnem mindenütt jelen van, és a szőlő mellett sok más növényt is megfertőzhet. Meleg és nedves időjárásban elsősorban a gyenge növényeket támadja meg. Nemcsak a hajtásokat, leveleket és a virágokat fertőzi meg, hanem a termést is. A szemeken kialakul egy gyorsan terjedő, penészgyep és a fürt elrohad. Védekezzünk ellene megfelelő növényvédő-szerrel.
Kapcsolódó cikk: Amit a zöldségekről tudni kell
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.április 24., vasárnap / 08:22