9 csúnya gombabetegség
Sulyok Józsefné, 2014. okt. 10.
A növényvilág sem mentes a fertőzésektől. A következőkben a gombabetegségek fajtáiról lesz szó, amelyek kíméletlenül gyengítik vagy tizedelik haszon- és dísznövényeinket egyaránt.

- A levélfoltosság általánosan elterjedt gombabetegség, elsősorban nedves körülmények között fertőz. A leveleken apró sárga, vagy barna foltok jelennek meg. Ha nem védekezünk, a gombák tönkretehetik a leveleket, a növény elpusztulhat. Védekezésképpen tartsuk egészségesen a növényeket, tartsuk tisztán a kertet, mert a betegséget okozó spórák a fertőzött leveleken a kerti szemétben is áttelelnek. Az elhalt leveleket vágjuk le és égessük el.
- A rozsdabetegség leggyakrabban a muskátlit, az őszirózsát, az oroszlánszájat fertőzi meg. A betegség jellemző tünetei a levélen, a száron, kis dudorok formájában megjelenő, sárgásbarna színű spóratelepek. Az erősen fertőzött levelek elpusztulnak. A beteg leveleket szedjük le, égessük el, réztartalmú, vagy szintetikus gombaölő szerekkel permetezzünk.
- A szürkepenész betegség csapadékos, párás időben nagy kárt okozhat. A megtámadott növény hajtásán, levelein, de a virágon is szürke, molyhos penészfoltok hatalmasodnak el. A fertőzött részeket távolítsuk el, ha szükséges, az egész növényt égessük el. A betegség megfékezésére beváltak a felszívódó gombaölő permetszerek.
- A lisztharmatgomba a leveleken és a fiatal hajtások felszínén, főleg nyáron és ősszel, a száraz időszakban jelennek meg a lisztes bevonatot képző gombák. A fertőzött részek eltorzulnak, a növény legyengül a fertőzés következtében. Kéntartalmú vagy szintetikus gombaölő szerekkel permetezzünk.
- A peronoszpóra gombabetegség szerencsére egynyári, és az évelő növényeket ritkábban fertőzi meg, főleg esős, nedves időben terjed. A levél felszínén sárgás foltok észlelhetők, míg a hátoldalán szürkés bevonat található. A fertőzés észlelésekor réztartalmú vagy felszívódó szerekkel permetezzük a növényt.
- Fuzárium, hópenész betegség főleg a fűféléket és némelyik virágzó növényt is beteggé teheti. Réztartalmú vagy felszívódó permetszereket használjunk.
- Palántadőlés, ez a betegség a fiatal növényeket fertőzi meg a gyökerén és a talaj feletti szárrészen. Ezen a helyen a szár megbarnul és elsorvad, a palánta kidől. A fertőzés gyorsan terjed, ezért észlelés után azonnal védekezzünk ellene.
- Hervadás, amikor a növényeink annak ellenére is hervadni kezd, hogy a talaj nedves, nagy valószínűséggel egy veszélyes talajtakaró gomba fertőzte meg a növényeinket. A kórokozó a talajban él, a gyökerén jut a szervezetbe, és ennek következtében válnak működésképtelenné a szállítónyalábok a szárban. A beteg növényt nem tudjuk megmenteni, el kell távolítani. Javasolt a talajcsere, vagy erre a betegségre érzékeny növényt (margitvirág, őszirózsa) ne ültessünk.
- Fekete gyökérrothadás esetén, a fertőzött növény levelei megsárgulnak, majd hervadnak, a gyökerek megfeketedve elpusztulnak. Ettől a betegségtől leggyakrabban a muskátlik és a kerti oroszlánszájak szenvednek. Alkalmazzunk talajcserét, vagy évente más-más helyre ültessük erre a betegségre érzékeny növényeket.
Kapcsolódó cikk:
Facebook Twitter GoogleStartlap
Hozzászólások
Eddig még nem érkezett hozzászólás, legyen Ön az első!
Hozzászólás készítése
2020.december 09., szerda / 19:14