A sosem fázó libanoni cédrus
Sulyok Józsefné, 2012. szept. 10.
Sok művészt megihletett már a libanoni cédrus szépsége, évezredes történelmi jelentősége pedig Libanon nemzeti jelképévé tette. Lassan növő törzsük tekintélyt sugallnak, nem ritkák a 3000 éves példányok sem.

A libanoni cédrus természetes előfordulási helye a törökországi, szíriai és a libanoni hegységek. Nagyobb erdőségeket Kis-Ázsiában, a Taurus hegységben, 1300-2000 méteres tengerszint feletti magasságban alkot. Az összes cédrusfaj közül a legellenállóbb a hideggel szemben. A libanoni hegyek lakói a leghatalmasabb cédrusokat Salamon király kortársának tekintik. Körülöttük évről évre turisták és zarándokok ezrei gyülekeznek.
A cédrust a Biblia is megemlíti. Salamon király a saját dicsőségére templomot építtetett a libanoni cédrus illatos fájából. A több mint 80.000 rabszolga a vidék szinte összes cédrusát kivágta. A régmúlt időkben a libanoni cédrus fájából nemcsak házakat, palotákat, háztartásai tárgyakat, bútorokat készítettek, de még hajókat is építettek.
A tengerekből olyan, cédrusból készült hajók maradványai kerültek elő, amelyek több mint 2000 évig a tenger mélyén nyugodtak. A cédrus gyantája az egyik összetevője annak a balzsamnak, amit az ókori Egyiptomban a múmiák bebalzsamozására használtak.
A cédrus fája igen értékes építőipari alapanyag, nagyra értékelik a bútoriparban és a használati cikkek gyártásánál a kedvezőtlen feltételekkel szemben ellenálló, ugyanakkor dekoratív. Éppen ezért sok cédruserdőt más az időszámításunk előtt kivágtak.
Libanonban a cédrus még ma is a legnagyobb tiszteletnek örvendő fa, amit az bizonyít a legjobban, hogy a libanoni zászlón is ott díszeleg. Az öreg cédrusokat nemzeti kincsként tisztelik és védik.
Európában 1683-ban kezdték termeszteni a libanoni cédrust, s az óta sok botanikus kert díszévé vált. Egyes egyedek elérik a 40 méteres magasságot, törzsük átmérője 10-12 méter is lehet, életkoruk pedig meghaladja a 3000 évet. Fiatal korban a fenyő hajtásai ferdén, felfelé állnak, alakjuk széles piramisszerű, idősebb korban pedig vízszintesen szétterülnek és a korona széles, ernyőszerű lesz.
A cédrus nemzetségbe négy faj tartozik, amelyeket megtalálhatunk a Földközi-tengertől egészen a Himalájáig. A legismertebb cédruson, a libanoni cédruson kívül ide tartozik az Észak-Afrikában élő atlasz cédrus. Ciprus szigetén honos a ciprusi cédrus. A Himalája északnyugati lejtőin, Pakisztán és Afganisztán hegyeiben nő a Himalája cédrus.
Az összes cédrusfaj örökzöld, tűleveleik sötétzöldek és a vörösfenyőhöz hasonlóan csomókban nőnek az ágakon. Kérgük sötétszürke, az öreg példányoknál lemezesen repedezett, tojásdad tobozai felfelé állnak, 2-3 éves érés után pedig szétesnek.
Kapcsolódó videó:
Cédrus fasor Firenzében
A festői szépségű cédrusok
Facebook Twitter GoogleStartlap
2020.december 09., szerda / 19:14