A tiszafa
Bényei Zoltánné, 2008. márc. 05.
Vannak növények, melyeknek valamely része mérgező. Egyiknek a tejnedve, másiknak a virágillata, de egyeseknek a termése tartalmaz mérgező anyagot. Ilyen növény a nálunk őshonos mutatós télálló tiszafa.

Tiszafa - Taxus baccata
Tűlevelei méregzöld, selymes tapintásukkal egy szelíd bokorrá változtatják. A kétlaki növény nőivarú példányait ősszel szépen dekorálják a piros, húsos magköpennyel borított fekete magvakat. Ebben a piros maghúsban nem, de a magban van némi mérgezőanyag, aminek a szájba kerülését érdemes elkerülni, allergiás emberekre káros lehet.
A tiszafa árnyékkedvelő, talaj iránt nem igényes, bírja a meszes környezetet is. Jól tűri a metszést ezért alkalmas térhatárolásra. Ha igazi különlegességet szeretnénk válasszuk a sárga termésű „Lutea” változatot, mely nagyon dekoratív.
További hasznos tanácsokat, megoldásokat olvashat Webáruházunkban.
Kapcsolódó cikk:
Egy különleges alakú fenyőféle
Facebook Twitter GoogleStartlap
Hozzászólások (6)
Én azt szeretném tudni, hogy mennyire nyírható vissza a tiszafa? Nálunk ugyanis nagyon elburjánzott és szüleim nem merték nagyon visszanyírni. A fa most kb. 5 méter magas, de mindenképpen vissza kell venni a méretéből, mert (sajnos) közvetlenül a ház mellé lett ültetve. Tehát ha olyan 3 méternél elvágjuk, úgymond, ill., oldalról "keskenyebbre vesszük" az mennyire káros?
Kedves biosz házi író lány! Ez egy jó kérdés!
A tiszafa ugyanis az örökzöldek között ide is meg oda is sorolható. Az alapfaj szép kúpos korona formájú, nagy - 6-8 méteres - fává nő, de vannak kisebb, bokor formájú, lassú növésű fajták, amelyeket inkább cserjének lehet nevezni. Olyan változata is van amelyet inkább törpefenyőnek hívnak, mint fának, tehát nehéz eldönteni így, hogy a tiszafa fa vagy cserje.
Kedves András!
A tiszafa elég jól tűri a metszést, lehet alakítgatni, kurtítani, csak ne túl drasztikusan. Az újabb, oszlopos fajták kissé nehezebben viselik a visszametszést, szeretnek felfelé haladni, igaz általában elég lassan. A régebbi, hagyományos változatokat magasságban és széltében is megmetszhetjük, ügyelve arra, hogy inkább csak a főágat vágjuk. Aztán a növény oldalhajtásokból újjáéled, tömörebben hajt, sűrűsödik. Emellett persze halad majd újrafelfelé és oldalra, de folyamatos odafigyeléssel kordában lehet tartani.
Visszavágáskor azért az esztétikai szempontokat is vedd figyelembe, tehát ne legyenek csúnya csonkolt részek, mindig az oldalhajtások meghagyásával vágd ki a közepet, így nem lesz olyan feltűnő a vágott rész.
Jó munkát!