A varázslatos citrom - Videóval
Sulyok Józsefné, 2011. júl. 11.
Tavasszal és ősszel, amikor tombol a nátha szezonja, sokszor hallunk róla mennyire fontos a benne rejlő C-vitamin. Ám a citrom nem csak a teát, a süteményeket ízesítheti és nem csak hűsítő limonádénak kellemes. Elképesztően sokoldalú déligyümölcs.

Túlsúlyra
A citromban lévő természetes anyag, a pektin kisöpri a szervezetből zsírokat, illetve gátolja raktározódásukat. A citromsav és a pektin együtt lassítja a cukrok felszívódását étkezés után. Ezért érdemes és nem csak az ízesítés miatt citromlét használni főzéskor és általában a konyhában. A C-vitaminja segít a karnitin előállításában, amely egy aminosav, és elősegíti a zsírégetést. Lehetőség szerint minél több citromot juttassunk a szervezetünkbe.
Herpeszre
A citromban található limonén vírusellenes hatású, főleg a héjában, de a levében is megtalálható. A citromolaj pedig sokáig ott marad, ahová kenik.
Naponta többször vigyünk fel kevés facsart citromlét a herpesz kiütésre egy fültisztító pálcikával. Ha citromolajat használunk, egy cseppet oszlassunk el két teáskanál mandulaolajban.
Epekőre
Az epekő leggyakrabban a nem megfelelő máj- és epeműködés következménye. Gyomorsavhiány esetén sem tud az epehólyag megfelelően működni. Az étkezés előtt fogyasztott savas ételek, mint a citrom is, irritálják a gyomrot, ezáltal serkentik az epehólyag összehúzódásait, és így az apró kövek esetleg maguktól is kiürülhetnek a szervezetből. A citromban lévő sok antioxidáns egyébként is gátolja a kőképződést.
Ha epeköve van, reggeli előtt egy órával fogyasszon el egy evőkanál citromlé plusz egy evőkanál olívaolaj keveréket.
Szúrásokra, csípésekre
A darázscsípés azért viszket, mert lúgos kémhatású. A citrom segít a hatást közömbösíteni. Ettől függetlenül szúnyogcsípés esetén is hatékonyan bevethető.
Egy vattapamacsra cseppentett citromlével dörzsölje be a csípés területét.
Emésztési zavarokra
A citromlé segít a nehéz ételek emésztésében, feloldja a zsírokat. A citromlé azzal is kifejt egyfajta védő hatást, hogy a gyomorsavak mennyiségét csökkenti. Ezzel a gyomorégés veszélye is csökken. A citromolajban megtalálható limonén pedig segíthet a gyomorégés megelőzésében.
Magas vérnyomásra
A citromban lévő kálium segít a folyadékháztartás egyensúlyának fenntartásában. Magnéziumtartalma ellazítja az erek falát. Flavonoidokat is tartalmaz, ezek olyan tápanyagok, melyek fontosak az erek egészségének fenntartásában. A citrom erősen savanykás íze hatékonyan helyettesítheti a sót, ezáltal csökkenthető a só-bevitel. A citrom áttételesen értágító hatású is.
Fogyasszon minél több limonádét, cukor nélkül.
Köhögésre
A citrom illóolaja köptető hatású, segít a légutak felszabadításában. A citromban található flavonoidok nagy valószínűséggel megvédik a tüdő szöveteit a károsodásoktól.
Enyhíti a köhögés tüneteit egy speciális limonádé.
Receptje: két evőkanál összetört lenmagolajat és egy fél citromot felszeletelve tegyen fél liter vízbe. Forralja 20 percig, majd mézzel ízesítve fogyassza.
Inhalálásra: két csepp citrom, két csepp eukaliptusz, és két csepp teafaolajat adjon a forró vízhez.
Izomfájdalomra
A citromban lévő nobiletin nevű gyulladás-gátló enyhíti az edzés után fellépő fájdalmakat.
Tegyen egy teáskanál citromolajat a fürdővizébe.
Ha három csepp citromolajat, néhány csepp gyömbérolajat három evőkanál édesmandula-olajba kever, és izmait megmasszírozza vele, hamarabb enyhül a fájdalom.
Visszerességre
A citrom igen hatásosan tonizálja a vénákat, javítja és formában tartja az állapotukat.
Két evőkanál mandulaolajba cseppentsen két csepp citrom két csepp levendula és három csepp ciprusolajat, majd a keveréket dörzsölje a lábszár visszeres területeire.
Szorulásra
A citromban lévő pektin olyan rostféleség, amely a bélben géllé alakul, és ezzel segít a széklet lazításában. A citromban lévő cellulóznak is hasonló a hatása.
Iktasson be naponta többször citromot és citromlét étrendjébe.
Kapcsolódó cikk:
Az illatos citromcirok
A mediterrán kert ékessége
Citrommal az egészségért
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.április 24., vasárnap / 08:22