Ezért szövetségesünk a vakond
Sulyok Józsefné, 2015. dec. 03.
Gyakran találunk gyepszőnyeget elcsúfító földkupacokat. Régebben elterjedt nézettel ellentétben, a földlakó nem tesz kárt a növényekben.

Sőt a hússal táplálkozó állat ma már védett. Mivel megeszi a rovarokat és azok lárváit, közülük sok kártevőt is, hasznos állatnak számít.
Az emlős jellegzetessége a picike szem és az ásólapáttá átalakult tenyér. Látása kevésbé fejlett, csak a világost képes megkülönböztetni a sötéttől. Orrot körüllevő valamint a farkon található érzékeny tapintószőrökkel rendelkezik, illetve kiváló szaglásával, hallásával érzékeli a környezetet.
Bársonyos, fekete bundája nem borzolódik fel, ezért a járatokban előre, hátra könnyedén mozog. Hosszúsága meghaladja a 10-15 cm-t, jól úszik és nem alszik téli álmot.
Magányosan él a föld alatt, kivéve a párzási és az utónevelési időszak alatt. A lakórész fölött, ahol a fészek van, általában nagyobb a földkupac. Innem indul az akár 50 méter hosszú járatokból álló járatrendszer, további éléskamrákkal és fészkekkel. A giliszták mellett rovarokat, csigákat és ízelttestűeket eszik.
Ahol a földkupacok nem zavaróak, ne bolygassuk. A vakondot nem szabad megfogni vagy megölni. Ahol macska van a kertbe, ott magától távozik.
Ha földmozgást látunk a vakondtúrásnál, esélyünk van meglátni a vakondot, amint kiássa magát a felszínre.
Kapcsolódó cikk: Ezért megéri tüsténkedni a kertben – 13 tipp
Facebook Twitter GoogleStartlap
2020.december 09., szerda / 19:14