Gazebó és szaletli – mi is ez valójában?
Topor Erika, 2012. szept. 13.
Mielőtt azt gondolná a kedves Olvasó, hogy ez valami csodálatosan titokzatos japán harcművészet, megelőzöm a gondolatot egy magyarázattal: nem az. A gazebó vagy szaletli nem más, mint kerti fából készült kiülő, pavilon. Így ha a barkácsboltokban a kerti bútorok között azzal a kifejezéssel találkozunk, hogy Gazebó akció!, akkor az kerti pavilon akciót takar maga mögött, és nem egy japán emberevő csodanövényt.

Milyen a jó gazebó?
Mielőtt szaletli vásárlásra adjuk a fejünket, nem árt tájékozódni és a kertet alaposan szemügyre venni. Ahova felállítjuk majd a pavilonunkat, ott egyrészt vesztünk a hasznos felületből, zsúfolttá teheti a kertet, és elvesz a tájból. Ezért olyan helyre tegyük, ahol nem veszi el a kert értékét, hanem növeli.
Mérjük le, mekkora helyünk van erre a térelemre! Ez lehet pihenősarok – ekkor a kert egyik csücskébe, szegletébe helyezzük, de lehet központi helyen is, ahol a társasági életünket éljük. Ez csak döntés kérdése. A pihenősarok céllal készült szaletlit körbefuttathatjuk vadszőlővel, nemes szőlővel, klematisszal vagy borostyánnal. Itt a lényeg a pihenésen van, a nyugodt elvonuláson. A kert központjába helyezett pavilon célja teljesen ellenkezik az előzővel. Ide nem érdemes körbe futónövényeket ültetni. Itt cél az átjárhatóság, a szellős kilátás a kert többi részére.
Milyen anyagból épüljön?
Hosszútávra tervezzünk. Amennyiben a nyersfa híve vagyunk, akkor érdemes lenolajkencével átitatni a tartósság kedvéért.
Kövezett alapokra is épülhet, ez csak a tartósságot fokozza. Lejtést viszont érdemes betervezni a felszínére, közel 1%-os lejtés elegendő ahhoz, hogy az esővíz ne álljon meg középen. Faborítású aljzat esetében ezt nehezebb kivitelezni és talán haszontalan is, mivel a hajópadló rései repedései között a víz megtalálja a kiutat. Fapadlózat esetén számolni kell a fa száradásától, ezért stabil aljzatra tegyük a fapallókat, így elkerüljük, hogy idővel széttörjenek a járási súly alatt.
Kövezett oldalfal: praktikus, és könnyen tisztítható. Ha szalonnasütésre is szeretnénk használni a szaletlit, akkor ülőmagasságba érdemes terméskőből kirakni az oldalfalakat (pl. dunabogdányi szürke terméskőből esztétikus és természetes hatás érhető el). Ilyenkor az aljzatot is az oldalfal kövezetéből építsük. angolpark-hatású kertekbe ajánlott. Jól párosítható a krómacél bútorokkal, grillsütőkkel, és egyéb világos fémes hatású kerti kiegészítőkkel.
Faborítású oldalfal: több ápolást igényel, de természetes, meleg hatású. A könnyűszerkezetes gazebók többnyire fából épülnek. Klasszikus stílusú kertekbe ajánlott. A fa gazebó minden esetben környezetbarát és természetesen meleg összhatású.
A fémborítású oldalfal ritka. A tartóelemek nem baj, ha masszív fémből készülnek, de ez inkább a modern kertekbe ajánlott. Pár évente érdemes átfesteni, a festési hibákat kijavítani, hogy a tartósságát fokozzuk.
Milyen tetőt válasszunk hozzá?
Amennyiben magunk építjük a szaletlit több megoldás is lehetséges.
Az egyik megoldás amikor tömör fából/fémből készül a tető, vagy cserepekkel burkolt tetőt kap. Ez masszív képet fog adni, és összhatásában a kert kardinális részét fogja képezni. Pihenősarkokba nem ajánlott, mert igencsak „épülethatású” lesz ettől a zömök tetőszerkezettől. A tető súlyának köszönhetően az oldalfalak is erőteljesebbek. Viharok és szélsőséges időjárások esetén viszont ez a legtartósabb megoldás. Hosszú és időtálló.
A pihenősarok és a lágyabb „testsű” pavilonok tetőszerkezete (többnyire) könnyűszerkezetes. Ez lehet vászonból készült – vékonyabb fagerendás, de lehet tetőnélküli is, melyen napsütés esetén átvetünk pár csík hajóvásznat, és máris kész a tető. Ilyenkor érdemes növényekkel befuttatni az oldalsó tartóelemeket, és a tető gerendáit.
Télen szét kell szerelni?
A könnyűszerkezetes pavilonokat érdemes, de legalább vászontetőt elcsomagolni. A hó hatására könnyen károsodhat a tetőszerkezet, ezért az olyan pavilonok esetében, ahol a több mázsa havat nem tudná megtartani a szerkezet, ott télre szedjük szét és tegyük a pincébe/padlásra/kerti sufniba. A masszív szerkezetű pavilonok egész évben kint maradhatnak, maximum a bútorokat érdemes téliesíteni, fóliázni alatta.
Kapcsolódó cikk:
Facebook Twitter GoogleStartlap
2020.december 09., szerda / 19:14