Szabadidő
Méhészkedés 12 hónapja 13. rész
Betelelési megállapítások A rendszeres járás le álltával igazíthatjuk méhesünk helyzetét, kaptáraink állását. Az eltájolás csekély, meg is szűnik, ha olykor ki is röpülnének méheink pár órára. Ha a kijáró kicsi, számíthatunk a benyirkosodással. A felgyülemlő széndioxid is zavaróan hat a levegőtlen fészek lakóira. Túlméretezett nyílásnál a fészek szélső lépjei már a tél elején elvizesednek. A szűk fészek akadályozza a felmelegedés során várható kiterjeszkedést, fészektágulást, de különösebben nem káros. A túl bő fészek hideg, nyirkos, penészes lesz, amiben a nyitott élelem megerjed, megromlik, a virágpor megkövesedik.
Matiz János a festőművész
Vannak emberek, akik bármihez fognak, bármit tesznek, annak kiemelkedő értéke, eredménye van. Érdeklődési körük, tevékenységük lehetnek egymástól igen távoli ismereteket, készségeket igénylő cselekedetek, megoldások, amelyeket Isten adta tehetséggel ők birtokolnak.
Méhészkedés 12 hónapja 12. rész
Október Az év utolsó nagyobb munkájához értünk. Gondosan be kell teleltetnünk a méhcsaládokat. Az októberi hűvösebb idő beálltával a méhek ideiglenesen ugyan, de már gömb alakú fürtbe húzódnak. Ritka már a kiröpülés, az is csak egy-két óráig tart. A virágok is zömével lehulltak, alig lel valamicske nektárt, pollent a napsütéses órák szorgalmas méhe. A friss kelésű, néhány napos dolgozók még tájolgatnak a kijárók körül, elvégzik az első tisztulásukat, hogy azután a család idősebb tagjaival rendben várják a telet. A méhész dolga, hogy minden feltételt biztosítson ehhez.
Eszter és a szilva
Eszter - aki mostanában, 11 évesen kezdi felfedezni a gyümölcsök csodálatos ízét - évekig meg sem kóstolta őket. Kivétel a banán, és a narancs volt, persze az is csak nagy ritkán. Hiába győzködték szülei, nagyszülei, hogy milyen egészséges és finom a gyümölcs, nem fogadta meg a tanácsot. Szerencsére a különböző gyümölcsleveket fogyasztotta, de azt sem vitte túlzásba.
Méhészkedés 12 hónapja 11. rész
Szeptember Elérkezett a nyár vége és a méhek a téli fészkük kialakításához látnak. A család összébb húzódik, egyre kevesebb a fiasítás, fölötte viszont fedve vastagodik a mézkoszorú, a téli élelem.
Méhészkedés 12 hónapja 10. rész
Augusztus 2. rész - Pókok a méhesben Tavasztól őszig, de különösen augusztus vége felé kellemetlen vendég a méhesünkben a sok pók. Rengeteg káros rovart elpusztítanak, de a méhekre veszélyt jelentenek. Mesteri hálójukkal kelepcét vetnek a kaptárak körül.
Hogyan lett Ibrány az életem része?
1972 őszén, 24 évesen kerültem Ibrányba a Községi Tanács VB Titkárának. Akkor végeztem Veszprémben, a Tanácsakadémia nappali tagozatán. Vásárosnaményi lakosként azelőtt sohasem jártam a településen. Amikor megkerestek a Nyíregyháza Járási Hivatal vezetői, Nyírtelek, Oros, Ibrány tanácstitkári állását ajánlották fel. Mind a három községet rövid időn belül nagyközséggé kívánták nyilváníttatni, s ehhez képesítéssel rendelkező VB Titkár is kellett.
Méhészkedés 12 hónapja 9. rész
Augusztus A júliusi legelőgondok, anyásítási munkálatok után olyan időszakba lépünk, amikor néhány héten belül szinte minden fontosabb méhészeti tennivalókat végég kell dolgoznunk.
Méhészkedés 12 hónapja 8. rész
Július - A nyári serkentésről Nincs mindenkinek jó júliusi méhlegelője. Az esztendők sem egyformán kedveznek a méztermelésnek, ezért hát serkentenünk, etetnünk kell a családjainkat. Tavasztól nekünk dolgoznak méheink, ne legyünk szűkmarkúak, ha a cukros-zsákba kell már nyúlnunk.
Hadifotón az apám
Történelmet kedvelő emberként lapozgattam a BBC History 2012. évi júniusi számát. A sok kiváló, érdekfeszítő írás között találtam rá az „Út a tragédiához”, figyelem felhívás alatt, a „Hadban az angolszász hatalmakkal”, című tanulmányra, Pritz Pál, az MTA doktora, egyetemi tanár tollából.
Méhészkedés 12 hónapja 7. rész
Július Az általános ellenőrzés, nyári legeltetés hónapja, amikor a családokat már az őszre készítjük elő, de még kihasználjuk a fejlődést segítő hordási lehetőségeket, védekezünk a kártevők, a mérgezések és betegségek ellen.
Cikkajánló
Archivum
Friss hozzászólások
2022.január 10., hétfő / 18:56
Yucca pálma levelek száradása
2021.november 24., szerda / 16:27
Rhododendron (Bonsai)
2021.október 11., hétfő / 10:21
Így ültess abesszín kardvirágot!
2021.szeptember 07., kedd / 11:46
Mivel helyettesíthető a BI 58 rovarölő, ami legalább olyan hatásos, mint a volt permetezőszer?
2021.augusztus 10., kedd / 08:22
Mivel helyettesíthető a BI 58 rovarölő, ami legalább olyan hatásos, mint a volt permetezőszer?
2021.július 04., vasárnap / 15:32
Igazi különlegességek a világból
2021.május 18., kedd / 20:07
Som betegsége
2021.május 18., kedd / 18:35
Fenyőfa védelme pókszerű fekete bogarak ellen
2021.május 03., hétfő / 17:53
Kovács Ferenc Nyírfa megmentése
2022.április 24., vasárnap / 08:22