Így készítsünk madáritatót!
Scheftsik Tamás, 2013. ápr. 05.
Szárnyas barátainkért sokat teszünk a hóval borított kertben. Hiszen a madárbarátok kitesznek nekik magokat, gyümölcsöt, szalonnát. De mi a helyzet a nyárral, amikor tombol a hőség. Eleség ilyenkor van bőven, de a meleg kikezdheti a madarak szervezetét is. A porfürdő az élősködők ellen hatásos, ám sajnos a meleggel nem vehetik fel így a versenyt. Ha azonban egy kis tálban kirakunk némi vizet, azzal nem csak azt oldjuk meg, hogy a kis szárnyasok inni tudjanak, hanem azt is, hogy önfeledten fürödjenek, visszajárjanak a kertbe, és így a kártevőket is eltávolítsák onnan. Madáritatót készíteni pedig igazán nem nagy ördöngösség, egy kis türelemmel bárkinek sikerülhet.

Cserepek
Az egyik legegyszerűbb lehetőségünk, ha fogunk két nagyobb cserepet, és egy alátétet. A virágtartókat tisztítsuk le, és fessük olyan színűre, amilyenre csak szeretnénk, szalvétatechnikával is dekorálhatjuk őket, de ebben az esetben kapjanak egy réteg lakkot is, nehogy a kinti pára, vagy az eső kárt tegyen bennük. Erősen rögzítsük egymáshoz a két cserepet, úgy, hogy az aljuk találkozzon. Az egyik tetejére erősítsük rá az alátétet, de lehetőleg ne csavarozzuk. Ebben lesz ugyanis a madarak számára a víz, igya a legjobb, ha ragasztóval próbálkozunk. Ha ez is megvan, akkor keressünk neki egy olyan helyet, ahol árnyékot is kap, és a madarak is könnyen észreveszik.
Amikor megépítünk egy madáritatót, szem előtt kell tartani azt is, hogy be tudnak-e jutni a macskák a kertünkbe, illetve a mi kedvencünk mennyire portyázik a szárnyasok között. A macskaveszély ellen az a legjobb, ha viszonylag magasra tervezzük az itatót, és olyan helyre állítjuk, ahol nincs a közelében fa vagy bokor, amiben a cicus elrejtőzhetne, és lesből lecsaphatna az itatóra.
Lógatva
A macsekok elleni talán legjobb védekezés, ha lógatjuk az itatót. Ezzel nem csak azt érhetjük el, hogy a cica nem éri el, hanem azt is – ha a terasz tetejére rögzítjük – hogy viszonylag közelről csodálhassuk a szomjas, vagy fürdőzni érkező vendégeket. Ehhez szükségünk lesz egy nagyobb mázas tálra, amit három ponton meg kell fúrnunk. Ha szerencsénk van, makkor rendelkezik 3 füllel, ha nem, akkor mindenképpen lyukasztanunk kell. Ha ez megvan, akkor fűzzünk át a lukakon kötelet, és rögzítsük a tálat. A három szál, ami tartja az itatót, egy pontban fusson össze. Ha valamivel stabilabb szerkezetet szeretnénk, akkor 3 ponton kell a plafonhoz rögzíteni a szerkezetet, minden kötelet külön. Ez egy kicsit hosszadalmasabb, de mindenképpen sokkal stabilabb itatót kapunk.
Világszép Magazin
Csodás tájak, helyszínek, úti tippek, meghökkentő szokások, gasztronómiai furcsaságok. Elfeledett történetek, történelmi titkok, pletykák. Kitekintő a világra saját tapasztalat alapján. Hibák, amiket neked már nem kell elkövetned! Tarts velünk a Világszép.hu Facebook oldalára
Legfrissebb poszt: Az Orsay nemcsak egy ruhamárka! Avagy Párizsi kaland
Használjuk, amink van
Sok kertben találkozhatunk kerti tavakkal, esetleg csobogókkal. Ezek is tökéletesek a szárnyas barátaink számára, csak meg kell oldani, hogy legyen egy hely, ahol megpihenhetnek, vagy kapaszkodhatnak, miközben isznak. Sajnos, ha belefordul egy madár a vízbe, előfordulhat, hogy nem tud onnan kimászni. Így az olyan hordókban, melyekben van némi víz, sokszor találni megfulladt kismadarat. Ez a tavakkal is megeshet, így ha tudunk, tegyünk bele egy nagyobb követ, amire ki tudnak mászni, ha esetleg szükség lenne rá.
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.augusztus 08., hétfő / 14:23