Így lesz kék a hortenzia virága!
Mártha Izabella, 2014. jún. 23.
A hortenzia egyszerre méltóságteljes, dicsőséges, újszerű és régimódi. Nem hiába, hiszen mára már nem csak a régi, vidéki házak tipikus kerti növényei, hanem a modern kertekben is megtalálhatók kiültetve a szabadban, vagy cserepes díszként a teraszokon!

A cserepes hortenzia nem önálló botanikai faj, hanem azonos a Saxifragaceae családból származó kerti hortenziával (Hydrangea macrophylla). Ezeket azonban üvegházban termesztik és virágzó dísznövényként cserepekben forgalmazzák a kereskedők. Két típusa van: az egyiknek gömb alakú ernyő virága van, a másiknak lapos, tányér alakú (lacecap).
Hortenzia gondozása
A virágzó hortenzia ápolásához néhány dolgot érdemes betartani: a legfontosabb, hogy nehezen viseli el a meszes talajt! Ezért ajánlatos ültetéskor rododendron vagy azálea földet használni, és lágy vízzel öntözni. Kemény csapvíz használatára egy idő után a sárga, klorotikus levelek fejlődnek. A legjobb az esővízzel öntözni, amit érdemes hordóban összegyűjteni és állni hagyni. Ahhoz, hogy a hortenzia jól fejlődjön nem kell más, mint márciustól augusztus kéthetes időközönként speciális kertészeti műtrágya adagolása. A csúcsrügyekből feljlődnek a virágok, ezért a hajtásokat nem kell levágni, csak az elvirágzott barna bogernyőt és az elszáradt fás részt távoítsuk el. Ha a hortenzia nagyon megnyúlt és teljesen visszavágjuk akkor a következő évben nem fog virágot hozni.
Ideális elhelyezkedése szabadban és lakásban
A hortenzia nagy, zöld levelei sok nedvességet párologtatnak el, ezért gazdagon kell őket öntözni. A legfontosabb, hogy mindig nedves legyen a talaja, de a pangó vizet kerüljük. Cserepes növényeinknek, amelyeknek a levelei kókadnak merítsük egy pár percre víz alá.
A hortenzia a félárnyékos, árnyékos és szélvédett helyet kedveli. Kiültetésénél vigyázzunk, mert a közvetlen déli napsütésben, az erős napfény égési sérüléseket okozhat. A lakásban tehetjük világos helyre, itt nem érheti őket közvetlen napsütés.
Tipp: Ha a cserepes hortenziát hűvösebb helyen tartjuk, például a lépcsőházben, vagy a hálószobában a virágzása nagyon sokáig eltarthat!
Hortenzia teleltetése cserépben
Mivel a növények télen elveszítik a leveleiket, egy sötét pincében, ahol a hőmérséklet 5 fok körül van át lehet teleltelni. Ügyeljünk arra, hogy a föld ne száradjon ki teljesen, ezért rendszersen öntözzük a cserepet egy kis vízzel! Amikor az első levélrügyek megjelennek, vigyük a növényt világos helyre, ha viszont korán ültetjük ki a szabadba a fiatal hajtásokat védjük meg takarással a késői fagyoktól!
Hogy lesz kék a virágok színe?
"Miért színeződik el a kék virágú hortenziám rózsaszínre?" Ílyen és hasonló a kérdések sokaságát teszik fel szakértőknek.
Trükk: ahhoz, hogy a hortenzia kék színanyagot termeljen a gyökerken keresztül alumíniumot kell a földből felvennie. Ez csak akkor működik, ha savas a talaj kémhatása.
Megoldás: savanyú talajba ültessük a növényeket (azálea vagy rododendron föld), lágy vízzel öntözzünk és minden egyes öntözéshez adjunk 3-5 gramm timsót egy liter vízhez.
Másik módszer, ha alacsony foszfortartalmú és magas káliumtartalmú műtrágyát használunk, pl. Volldünger® Granulátum kertészeti műtrágyát, akkor is kék hortenziát kapunk.
Alternatív megoldás lehet, ha a reggeli kávézás után a kávézaccot nem dobjuk ki a kukába, hanem összegyűjtjük és a hortenzia talajába bekeverjük.
Ki a kertbe!
Amikor a hortenzia kezdi a cserepet kinőni, akkor ki kell ültetni a szabadba. Legkényelmesebb ezt tavasszal tenni, akkor őszig jól begyökeresednek. Döntő fontosságú a kiültetés helyszíne: napfényes hely helyett árnyékos, félárnyékos helyre, északi vagy a nyugati oldalra ültessük ki a hortenziát. A keleti oldal veszélye a késő tavaszi fagyok, ami károsíthatja bimbókat és a oldalbimbókat. Hortenziának egy laza, humuszban gazdag, savanyú kémhatású talajra van szüksége, meszes talajokon nem érzi jól magát.
Betegségek és kártevők
Sajnos a hortenzia igen érzékeny a különböző kártevőkre és gombákra. Ha szobanövényként tartjuk, akkor érdemes rendszeresen a levélfonákot átnézni és takácsatkák jelenlétét ellenőrizni. Ezek a száraz lakásokban, különösen a téli hónapokban szaporodnak el könnyen. Kint a szabadban a leggyakoribb hívatlan vendég a levéltetű. Ezen túlmenően a hortenzia gyakran szenved a szürkepenésztől, lisztharmattól és a különböző levélfoltosságoktól, melyek gyógyítására megoldást nyújt a Kertdoktor!
Kapcsolódó cikk: Kis kert mégis nagy öröm
Facebook Twitter GoogleStartlap