Illatvarázs természetesen
Sulyok Józsefné, 2013. jan. 31.
A téli hidegben, a bezártságban nagy szerepet kapnak a kényeztető illatok. A természetes aromák felfrissítik a levegőt, oldják a stresszt, megelőzik a cseppfertőzések terjedését, élvezetessé teszik a fürdőt, masszázsolajként elűzik a fáradságot, enyhítik az ízületi panaszokat.

A természet illatszerei, a virágok, a hajtások, levelek, rügyek, kérgek eszenciái évezredek óta megbecsülésnek örvendenek. Ezeket a balzsamos anyagokat a kifinomult óegyiptomi kultúra sokoldalúan alkalmazta a vallási szertartásoktól kezdve a gyógyításon át a testápolásig. Tapasztalatból tudták, hogy az illóolajok jót tesznek a testnek és a léleknek is.
Hogyan hatnak?
Az illóolajok részben a levegővel és párával együtt belélegezve a tüdőbe, részben pedig a bőrön keresztül szívódnak fel, majd a véráram közvetítésével jutnak el a különböző szövetekbe, szervekbe. Elsősorban a légúti panaszok kezelésében, a gyógyulásfolyamatában lehetnek hasznos segítők. Fertőtlenítő, baktérium és vírusölő hatásuknak köszönhetően az ánizs, az édeskömény, a borsmenta, az eukaliptusz vagy a fenyőolajok enyhítik a nyálkahártyák gyulladását, elősegítik a kóros váladék távozását a hörgőkből, csillapítják a köhögést.
A bőrön át felszívódva fejtik ki hatásukat a helyi vérbőséget előidéző, ezáltal a fájdalmat enyhítő masszázsolajok, mint a rozmaring, a gyömbér, a citromfű, a boróka. Jó közérzetet teremt a nyugtató levendula, a szépítő rózsaolaj vagy a frissítő szantálfa.
De az illat elsőként az ösztönöket mozgósítja. Az orr szaglóhámján keresztül a „parfüm” az agy limbikusrendszerére hat, amely szoros összeköttetésben áll az ösztönös viselkedésekkel és érzésekkel, mint a szimpátia, az antipátia, az éhség, a szomjúság, a fáradság és a kreativitás is. Illattal lehet csökkenteni a szorongást és hatékonyabbá tenni a tanulást, a koncentrációt.
Hogyan használjuk?
Belélegezve: a meghűléses időszakban egészségvédő lehet 2-3 csepp a zsebkendőn a citrom, levendula és eukaliptuszolaj elegyéből, vagy a szoba méretétől függően 5-10 csepp az aromalámpa vízébe adagolva. Készíthetünk légfertőtlenítőt: 1 dl vízhez 15-20 csepp levendulát adunk, ezt pedig egy pumpás flakonba töltjük. Használat előtt alaposan összerázzuk, és a légtérbe permetezzük.
Aromafürdő: a meleg víz felszínén eloszlatott illóolaj részben belélegezve, a tüdőn át, részben a bőrön át felszívódva hat. Az illóolajat 1 dl tejben, tejszínben vagy habfürdőben oldva keverjük a vízbe. Álmatlanság esetén 5 csepp cédrusfa, 7 csepp levendula, 1 csepp rózsaolaj segít, izomfájdalmakra 3 csepp gyömbérolaj hozhat enyhülést.
Inhalál: makacs panaszok, nehézlégzés, rekedtség, köhögéssel járó hurutos megbetegedések kezelésére javasolt. 1 liter forró vízbe 3-8 csepp illóolajat ajánlott tenni, a felszálló gőzt legalább 5 percig orron keresztül vagy szájon át belélegezni.
Bevált recept: kajeput, cédrusfa, levendula, erdeifenyő és teafaolaj azonos arányú keveréke. Ezzel naponta 1-3 alkalommal tanácsos inhalálni és a kezelést több napon át folytatni. Kis gyerekeknek nem ajánlott az inhalálás.
Masszázs: simításból, gyúrásból, dörzsölésből, rezegtetésből és szelíd ütögetésből álló, kézzel végzett kezelés, amely kedvező hatással van a vázizomra, a vér és nyirokkeringésre. Az alkalmazott illóolajtól függően lehet stressz-oldó, közérzetjavító hatása. Masszázsolaj készítéséhez 6-10 csepp illóolajat keverjünk el 1 evőkanál zsíros mandula vagy avokádóolajban, amely a bőrt is ápolja.
Aromapatika
Egy panaszra többféle olaj is hozhat enyhülést, érdemes azt választani, amelyiknek az illatát kellemesnek érzi a páciens. Közvetlenül a bőrre – a levendula és a rózsaolaj kivételével – nem ajánlott illóolajat cseppenteni.
Masszírozáshoz mandula, szőlőmag, jojobaolajban feloldva pár csepp aroma elegendő.
Meghűlésre: cédrusfa, levendula, kajeput, borsmenta, erdeifenyő, teafaolaj, narancsvirág kakukkfű.
Légzésre: levendulaolaj, fahéj, teafa, szegfűszeg, kakukkfű, erdeifenyő, limett, grapefruit, borsmenta, narancsvirág, citrom.
Fejfájásra: muskotályzsálya, citromfű, borsmenta, tömjén, rózsa, migrénre levendulaolaj.
Depresszióra: gerániumolaj, grapefruit, kubebabors, citrom.
Nyugtatásra: levendulaolaj, cédrusfa, rózsa.
Koncentráció javítására: bazsalikom, petitgrain, grapefruit, ciprus, citromfű-olaj, kubeba, levendula.
Izomfájdalomra: rozmaringolaj, cickafark, gyömbér, boróka.
Kapcsolódó cikk:
Fűszeres és gyógynövényes olajok
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.április 24., vasárnap / 08:22