Kérdése van?
Szakképzett kollégáinktól kérdezhet:
Mártha Izabella
DísznövényDr. Czinege Erik
GyepVarga László
ZöldségMészáros Béla
GyümölcsPéter Ákos
SzőlőBarna Sándor
GyümölcsKérdezek »
Kertdoktor
Gyümölcs
Magyarország adottságai a legtöbb gyümölcsfaj termesztésére alkalmasak. Ökológiai körülményeink miatt legtöbb gyümölcsünk minősége kíváló. Gyümölcsfogyasztásunk az elmúlt évek során jelentősen emelkedett és különösen a télialma fogyasztásának a növelésével időbeni kiegyenlítettsége is javult.
Szőlő
Magyarország szőlőtermesztésének földrajzi elhelyezkedése igen változatos. Az ország északi részén, a Duna-Tisza közén és a Dunántúlon találunk nagyobb szőlőtermő területeket. a Tiszántúlon Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kivétekével jelentős szőlőterületek nincsenek.
Zöldség
A házikerti zöldségfélék termesztéséről és növényvédelméről nehéz egy átfogó anyagot megfogalmazni, hiszen mind a zöldségfélék, mind a problémák száma igen tetemes, ráadásul kultúránként más és más a „baj”. Néhány alapvető általános szabályt azért fontos betartani!
Díszfa
Az egyre jobban növekvő urbanizáció és a fejlődő infrastruktúra a zöldfelületek csökkenését eredményezi. A városi ember ennek a megbomlott egyensúlynak helyreállításának érdekében egyre több díszfa telepítésére törekszik. A díszfának nevezzük a törzset és koronát nevelő örökzöld és lombhullató fát, amely lombozatával, virágjával, esetleg termésével díszít. A karakterisztikus törzsű és koronájú díszfák lombtalan állapotban is díszítenek.
Díszcserje
A komfortérzetünk kialakításához nagy segítséget nyújtanak a díszcserjék. Vidám színekkel, formákkal, hosszan tartó virágzásukkal hívják fel magukra a figyelmet. Díszcserjének nevezzük a tőből elágazó, törzset nem nevelő, lombhullató vagy örökzöld, fás szárú növényeket, amelynek lombozata, virága vagy termése díszít.
Rózsa
A rózsa a díszcserjék közül a legismertebbek közé tartozik, amit a nagy fajszámának és fajtáinak folyamatosan megújuló sokaságának egyaránt köszönhet. Szabadföldi és vágottvirágként is közkedvelt, ennek köszönhető, hogy a rózsák kultusza ma is igen nagy a virágkedvelők és a nagyközönség körében.
Egynyári- és balkonnövény
A virágoskert legfeltűnőbb színfoltjai az egynyári dísznövények. Tartós nagy tömegű, élénk színű virágaik alkalmassá teszik őket, hogy fő helyre kerüljenek a kertben. Mivel jól bokrosodó növények, a talajt jól eltakarják, ezáltal összefüggő színfoltot alkotnak
Szobanövények
Nemcsak a virágzó növények tudják lakásunkat díszíteni, hanem a zöld levéldísznövények is javítják a életminőséget, mivel a szoba levegőjét oxigénnel és páratartalommal dúsítják. Nem utolsó sorban hozzájárul az egészségünk megtartásához, mivel magas levegő páratartalomnál a nyálkahártyák nem száradnak ki gyorsan így a vírusoknak és baktériumoknak könnyebben tudunk ellenállni.
Pázsit, gyep
A kerti pázsitok, gyepek elsősorban fűvel, illetőleg más, alacsony évelőkkel sűrűn beütetett területek, amelyek közvetlenül nem gazdasági célúak, hanem elsősorban esztétikai funkciót látnak el. Jelentős pormegkötő képességgel rendelkeznek, nyugtató zöld színük pedig kedvező pszichikai hatásúak. Intenzíven öntözött pázsitoknak bizonyos mértékben a léghőmérséklet kiegyenlítésében, a páratartalom növelésében is fontos szerepük van.
Állati kártevők
Növényi betegségek
Csonthéjasok sztigminás betegsége
Leggyakrabban a cseresznyén és az őszibarackon fordul elő. Az áp...