Szerintem, eleget öntözök és mégis a nagy melegben elájult a gyep, mi az oka?
Szépzöld, 2015. júl. 16.
A fenti kérdéssel a kánikulai napokban egyre gyakrabban találkozunk. A helyzet tisztásásakor kiderül, hogy az öntözés gyakorisága az időjárástól és az évszaktól függetlenül napi vagy a szükségesnél jóval gyakoribb.

Ha a fű gyökérzetét megvizsgáljuk, azt tapasztaljuk, hogy csenevész, fejletlen, esetleg a föld felső néhány centiméterét átszövő.
A lelkes és gondoskodó kerttulajdonos ez esetben a lehető legtöbbet kívánta adni a füvecskének, mindennap vizet. A gyep pedig gyökerét nem küldte a mélybe, hanem élvezve a helyzetet elkényelmesedett, és a vízfelvételt a felszín közeli közegből oldotta meg.
Miért baj ez?
Átlagos vízfelvétel mellett nem okoz azonnali problémát, de amikor a vízfelvételi igény megnövekszik, kánikula idején, a helyzet drámaira fordul. Víz van, a növény mégis szomjan hal. Hogyan lehetséges mindez? A gyökérzet fejletlen állapota, nem képes elegendő vizet továbbítani a növény többi részéhez. Az edénynyalábok keresztmetszete és kiterjedtsége nem elégséges. Ezt a szimptómát hívják gyökéraszálynak.
Mit tehetünk ez ellen?
A gyep gyökerét is edzeni kell, melyet az öntözés tudatos nagy mennyiségű 8mm körüli, de nem mindennapos, inkább ritkább öntözéssel tudunk elérni. Ennek a gyakorlatnak a következményeként a gyökérzet a mélybe hatol, ahol a kánikula idején is nedvesség található, így a növény a nehezebb időszakot is képes átvészelni károsodás nélkül.
Dúsabb gyökérzet kialakítását segíthetjük elő a Yeald Pus gyökeresedést elősegítő folyékony növénykondicionáló készítmény alkalmazásával.
Amennyiben fűnyírási munkálatokban segítségre volna szükséged, rendszeresen, vagy akár alkakomszerűen (pl.:nyaralás alkalmával), az alábbi gombra kattintva keresd a területi Pázsit Doktor Kertészekcsapatok vezetőit!
Cikket írta: Bárány László
Kapcsolódó cikk: Harmónia a kertünkben
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.augusztus 08., hétfő / 14:23