Talajtakarással a gaz ellen
Scheftsik Tamás, 2013. máj. 27.
Mostanában egyre több helyen láthatjuk azt, hogy a virágágyak nem csak szabadon állnak. Illetve egészen pontosan a földjük nem áll magában, hanem le van takarva. Sokáig az emberek ezt egy drága hóbortnak tartották, de ez nem így van, a mulcs ugyanis ennél jóval többre képes. Mielőtt azonban bármit is mondanánk, nem árt tisztázni, hogy mit is jelent ez a szó.

Mulcs
A mulcs kifejezés – bár a legtöbbször valóban így találkozunk vele – nem a fenyőkéreg zúzalékot jelenti. Tulajdonképpen minden olyan anyagot ide sorolhatunk, amellyel a talaj takarjuk, mivel a szónak pontosan ez a jelentése: talajtakarás (az angol mulch szóból ered, jelentése talajtakarást végez).
Miért jó?
A virágágyak látványa csodaszép, már persze akkor, ha szépen karban vannak tartva. Az azt jelenti, hogy a virágok élénkek, erősek, és a gyomok még csak meg sem közelítik őket. Ezt elérni azonban nem kis feladat. Hát még akkor, ha történetesen nem vagyunk időmilliomosok, és nem tudunk annyi órát a kertben, a kerttel tölteni, mint szeretnénk. Erre jelenthet remek megoldást a mulcs, ugyanis segít visszaszorítani a gyomokat, vagy akár teljesen meg is akadályozza azok növekedését. Ehhez persze a megfelelő fajtát kell kiválasztani a talajtakarók közül, de a feladat nem lehetetlen. Mindemellett a mulcs arra is alkalmas, hogy meggátolja a talaj kiszáradását. Ez technikailag azt jelenti, hogy elegendő kevesebbet locsolni, vagyis a pénztárcánk megkönnyebbülhet egy kicsit. Persze télen sem kell mellőzni a talajtakarást, hiszen ilyenkor is lehet haszna. Bár tény, hogy kiszáradni nemigen fog, ellenben a felső réteg fagyását megakadályozza. Sőt, ha a virágra, például a rózsára húzzuk rá, akkor a növény szárát és a gyökereit is megóvja a fagyoktól.
Milyet válasszunk?
Hogy milyen mulcsot választunk, ez attól függ, hogy mit várunk el tőle. Sokaknak a legnagyobb könnyebbség az, ha a takaró anyag egyáltalán nem engedi, hogy a gyomok fejlődjenek. Ezt műanyag fóliával érhetjük el, amit a fölre terítünk, és átbújtatjuk rajta a dísz, vagy haszonnövényeket. Ennek megvannak az előnyei és a hátrányai is. Valóban nem tudnak növekedni a gyomok, ám a talaj tápanyagtartalmát nekünk kell beállítani, és pótolni, valamint a műanyagot is el kell valamivel takarni. A geo fólia is hasonlóan működik, bár itt a gyomok kifejlődnek, ám eltávolításuk lényegesen egyszerűbb. A legelterjedtebb mulcs a fakéreg. Ez tökéletes megoldás lehet, ha vastagabb rétegben terítjük.
A gyomok ebben az esetben is kijönnek, de az ágyás rendben tartása lényegesen leegyszerűsödik. Ráadásul ez a réteg jól tartja a nedvességet, így nem kell annyit öntözni a virágokat, zöldségeket. Plusz jó dolog a mulcs használatában, hogy a kertünk tisztább lesz, vagyis a zöldségeink nem koszolódnak, sarasodnak, amikor szakad az eső. Ez persze nem lenne olyan fontos, ám mivel a levelek sem érintkeznek a talajjal, a gombásodás veszélyes is jóval kisebb lesz.
A mulcsok között a legolcsóbban beszerezhetőek a fűnyesedék, a kavicsok, vagy éppen a levelek. Takarás szempontjából ezeket is remekül lehet használni, de azért nem árt figyelni az ágyások igényeire is. A fű esetében érdemes keverni levelekkel, vagy kezeletlen fűrészporral, de az is fontos, hogy ne rakjuk le túl vastagon, mert berohadhat, és az már egy kicsit sem tesz jót a növényeknek, sőt, ki is égetheti őket.
Kapcsolódó cikk:
Bakik, amiket a kert kialakításakor mindig elkövetünk!
Facebook Twitter GoogleStartlap
2020.december 09., szerda / 19:14