Ültetési naptár: június
Sulyok Józsefné, 2012. máj. 27.
Egynyári virágaink közül már szinte minden virágba borult, ha elvetettük, illetve kipalántáztuk őket. Azt akarjuk, hogy a körömvirágnak, a nyári aszternek (gerebcsin) vagy a szegfűnek nagyobb virágai legyenek? Egyszerű: csípjük le az oldalvirágokat. Most lendül virágzásnak a nőszirom is, és ha több fajtát és színűt ültetünk, csinos csokrok kerülnek a vázába is. Ne felejtsük el a túlságosan besűrűsödött töveket ősszel szétosztani.

A rózsaágyásba sorra nyílnak a park, a floribunda, a remontáns fajtacsoportok. A gyönyörködés mellett árgus szemmel vizsgáljunk át minden tövet, és ha kártevőket észlelünk rajtuk, azonnal permetezzünk, még mielőtt megfertőződne az egész rózsakert. Ebben a hónapban vessünk, hogy jövőre virágozzék – például szépecskét és a nyárestéket bebalzsamozó estikét.
Balkon
A „Balkon Balerinája” címet is elnyerhetné a fukszia, oly kecsesek a virágai. További erénye, hogy nem ragaszkodik a sok napfényhez, ezért ideális keleti vagy nyugati fekvésű erkélyeken való nevelése. Csüngő fajtáit nem csak ámpolnában ültethetjük, hanem erkélyládába is kerülhetnek. Ez utóbbi helyen cserepestől besüllyeszthetjük a ládába, így a tél közeledtével könnyen kiemelhető. Csinos törzses fácskát nevelhetünk belőle, ha csak egy hajtást engedünk fejlődni és azt egyméteres magasságban visszavágjuk, az újonnan keletkező hajtásokat pedig rendszeresen visszacsípjük.
A leanderek is pompáznak már a dézsában, és hogy ezt folytassák, öntözzük szorgalmasan, hiszen a görög mitológia vízi nimfáiról nevezték el Nerium oleandernek. Vizsgáljuk át rendszeresen a növényt, és ha kártevőt észlelünk rajta, azonnal permetezzünk, vagy mossuk le szappanos vízzel a növény föld feletti részeit.
Szobanövények
Ha hozzájutunk akár ajándékként, akár vásárolva egy bonszaihoz, szeretnénk minél hosszabb ideig életben tartani, virágozni látni. Mit kell ehhez tennünk? Először is gondosan öntözni, sem túl sokat, sem túl keveset. Hogy mikor öntözzük, ezt elárulja a kerámiatálka hangja: ha megkocogtatja és kongó hangot ad, ideje meglocsolni. Fontos a trágyázás, hiszen alig van földje a növénynek, amelyből táplálkozhatna. Előbb mindig öntözzük, és utána kapjon csak tápoldatot. Növényfajtól függően hetente-kéthetente célszerű trágyázni és a koncentrátum legyen hígabb, mint amennyit a szobanövényeknél alkalmazunk.
Szobai tartásra sok növényfaj alkalmas, íme, ízelítőül néhány: murvafürt, kávécserje, zanót, cserjés margaréta, kislevelű kaktuszok, rozmaring, szobai hibiszkusz, stb. Pálmák és más levéldísznövények meghálálják, ha nagy nyári melegben zuhanyrózsa alatt felfrissítjük a leveleket.
Kapcsolódó cikk:
Sziklakerti pozsgások - Sok-sok képpel!
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.április 24., vasárnap / 08:22