Villámcsapás ellen védekezz hegyi juharral!
Sulyok Józsefné, 2013. ápr. 26.
A juharfa a néphit szerint démonoktól véd, ezért juharfából készült csapokat kellett beverni a küszöbbe és az ajtófélfákba, a boszorkányok behatolásának megakadályozására. Ha június 24-én juharfával tűzdelik körül az ajtókat és az ablakokat, ez egyben a villámcsapástól is védelmet ad. A burgonya és lenföldeket juharfaágakkal tűzték körül, hogy az esetlegesen megjelenő vadakat elűzzék.

Az alhavasi és hegyvidéki öv legelőin üde vagy szivárgó vizes termőhelyeken, tápanyagban gazdag talajokon, páratelt fekvésű helyeken a hegyi juhar hatalmas termetűre nő meg. Koronája idősebb korában egyre szélesebb lesz. Állományban jelentősebb a magassági növekedése, mint az oldalirányú. Karcsú, hosszú törzse ilyenkor messze a koronába ér, és ág-tiszta. A kőrissel elegyes szurdokerdőben nő legkedvezőbben, itt elérheti a 40 m magasságot is. Ez a juharfa a fatenyészeti határokon gyakran együtt található a lucfenyővel és a madárberkenyével. A dombvidéki övben csak ültetve fordul elő, főleg parkokban, fasorokban, erdőkben.
A fiatal fák kérge eleinte világosbarna, később lapos, gyakran határozottan lefelé elkeskenyedő pikkelyeket képez. Ha ezek leválnak, helyükön lapos, vörös-barna bemélyedések maradnak vissza. A törzs így sokszínű lesz. Idősebb korban erősen foltos, világos és sötétszürke héjkéreg alakul ki. A hegyi juhar ma élő legidősebb példányai kb. 500 évesek lehetnek.
Természetes fehér színű, ezért első osztályú faanyagot nyerhetünk belőle, ha röviddel a téli döntés után lekérgezik és feldolgozzák. A deszkát meg kell tisztítani a fűrészportól, és fedett helyen, függőleges helyzetben tárolni. Így az áramló levegő kíméletesen, egyenletesen szárítja. Ha mesterséges szárításra kerül sor, azt semmiképpen nem szabad hirtelen végezni, mert színhibák és repedések keletkezhetnek.
A hegyi juhar fája keményebb, mint a korai juharé. Tömör, fénylő, gesztje nem színeződött, kevésbé zsugorodik. Száraz állapotban igen tartós, jól kezelve ragyogó fehér színű. Jól megmunkálható, pácolható, fényezhető. E kedvező sajátosságai miatt bútor és furnérkészítéshez, eszterga és faragómunkákhoz nagyon értékelik. Sokféle konyhaeszköz, asztallap, parketta, hangszeralkatrész készül belőle. Sajátos mintázatú a hangszerfa, amit a hegedűépítők nagyra értékelnek.
A hegyi juhar fája az időjárási viszontagságokkal szemben csak kevésbé ellenálló. Ezért nemigen alkalmas építőfának.
Röviddel a virágzási idő előtt a zöld színű és keresztbe átellenesen álló nagy rügyekből 5 karéjú lomlevelek fejlődnek ki. Az egyes karéjok mélyen bevágottak, durván csipkések vagy fogasok. Hegyes öblök választják le egymástól. Ősszel a lomb aranysárgára színeződik. Sok csúcsrügyből röviddel a lomfakadás után bókoló, fürtszerű bugavirágzat fejlődik. Ez sokvirágú, a virág egy vagy kétivarú is lehet. Az elvirágzást követően két kis dudor alakul ki rajtuk. Ezek az érés során nagy, röpítő szárnyakká fejlődnek. A hasadó-termés két egymagvú résztermésből áll. A légcsavarszerűen működő röpítő szárnyának köszönhetően lehullás közben forgó mozgást végez. Juharfából, de egy másik fajéból készült a trójai faló.
A népi gyógyászat a János-napon (június 24.) gyűjtött juharleveleket megszárítva, majd leforrázva, mindenfajta seb gyógyítására alkalmasnak tartották. A fa gyökereit gyakran borral öntözik meg, hogy a kívánságok mind beteljesüljenek.
Nem maradhat említés nélkül Svájc Graubünden kantonjának nevezetessége, a truni hegyi juhar. Ennek őse előtt esküdtek fel a graubündeni szövetségre, 1424, május 16-án. 1824-ben az egykori három törzse közül még kettő állt. 1870-ben a közel 500 éves juhart egy vihar kidöntötte. Elhatározták, hogy a helyén az öreg fa magjából felnevelt hegyi juhart telepítenek. Ez az utód már 100 évesnél idősebb, nagysága és ereje teljében áll. Az idős ősének tuskóját 1890-ben egy dalnokverseny keretében ünnepi menetben vitték a nagy szövetségi gyűlés dísztermébe. Ma is látható Trunban a Sursilvan Múzeumban. Magyarországon a juhar, régis nevén ihar, több földrajzi névben fellelhető, pl. Iharos, Iharosberény.
Kapcsolódó cikk:
Vigyázat, elaltat! - A komló 2.
Facebook Twitter GoogleStartlap
2021.február 12., péntek / 12:08