Zöldségeskert másképpen
Szépzöld, 2015. márc. 27.
Itt az idő! Elő a kerti szerszámokkal, vetőmagokkal és az idei vetési tervünkkel!
Biztosan rajtam kívül is minden hobbi kertész alig várja, hogy a hétvégéjét már az idei zöldségek vetési teendőivel tölthesse végre. Valami hihetetlen izgalom, és öröm tölti be az ember lelkét, amikor sorra veszi mit is vessen, ültessen tavasszal.
A színes vetőmagtasakon érdeklődve olvassuk a tájékoztatót, főleg ha valami újdonsággal szeretnénk próbálkozni. A vetési terv elkészítése pedig valódi kihívást jelent.
Egy hagyományos módon művelt, és a szokásos zöldségeket termő kert esetén ez talán nem is okoz problémát.
Én kb. három éve próbálkozom biokertészkedéssel a veteményeskertben. Rengeteget olvastam, könyveket, cikkeket, tájékoztató anyagokat, videókat és filmeket néztem. Gyűjtöttem az információkat és mérlegeltem, melyek azok módszerek, ötletek melyeket a saját kertünk adottságainak figyelembevételével hasznosítani tudnék.
Első, amin változtatni kellett a gondolkodásmód. A természethez való hozzáállás, a környezet, a termőföld megóvása, aztán a család egészséges étellel való ellátásának igénye ami motivált, hogy egy sokkal idő és munkaigényesebb módot válasszak a zöldségtermesztéshez.
Aztán gyakorlati tényezők is befolyásoltak, mind például a kerti föld minősége. Agyagos kötött talaj, ami ha száraz, akkor kőkemény, ha nedves, akkor ragad, vagyis művelni nehéz fizikai igénybevételt jelent. A tápanyag utánpótlás problematikája, az öntözés nehézségei száraz időszakokban.
Tehát sorra vettem mi az, amelyen javítani, módosítani kellene, mire van szükség:
- gazdagabb, jobb szerkezetű, gazdagabb talajélettel rendelkező egészséges termőföld
- ehhez pl. mulcsozás alkalmazása,
- rendszeres komposztkészítés,
- ágdarálás, gally és egyéb komposztálható összetevők aprítása gépek segítségével,
- földmunkákhoz más típusú, speciális szerszámok beszerzése,
- bővíteni a növények körét fűszer és gyógynövényekkel vegyes kultúrában,
- bio termésnövelők és egyéb bio módon (házilag is) készített szerek használata,
- lehetőség szerint a vegyszereket mellőzni, elhagyni,
- biodinamikus módszer tanulmányozása, kipróbálása, tapasztalatok, megfigyelések.
Ez volt a fő csapásirány, mely köré hozzágondolva a fizikai és lelki tényezőket belevágtam egy másfajta kertművelésbe.
Azt azért tudni kell, hogyha az ember valamit tökéletesre szeretne, akkor a maximumot kell adnia. Munka, család, és háztartás mellett a kert is rengeteg feladatot jelent. Tehát osztódni kell rendesen.
Mielőtt bárki is megkövezne, olvasván ezt a kis írást és a tökéletlen biomódszereimről, szeretném leszögezni, hobbi kertész vagyok. Szeretem és tisztelem a természetet, mert én is a része vagyok, de maximalizmusra nem törekszem. Ezt meghagyom a főállású biokertészeknek, akiket nagyra becsülök.
Az elmúlt években voltak sikerek, gondok és kudarcok, de semmi nem tántorított el attól, hogy kertet műveljünk én és a családom, közel kétezer négyzetméteren.
Cikket írta: Mayerné Borics Erzsébet
Kapcsolódó cikk: Húzzunk bele! Márciusi tennivalók
Facebook Twitter GoogleStartlap
2022.április 24., vasárnap / 08:22